Ernst Niekisch


Ernst Niekisch, urodzony 23 maja 1889 roku w Trebnitz, a zmarły 27 maja 1967 roku w Berlinie Zachodnim, był niemieckim politykiem, pisarzem politycznym oraz teoretykiem. Jego działalność polityczna rozpoczęła się w 1917 roku, kiedy to wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Już rok później, w 1918, był częścią kierownictwa Bawarskiej Republiki Rad.

W 1919 roku Niekisch dołączył do Niezależnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, która reprezentowała lewicowo-socjalistyczne wartości. W 1926 roku założył pismo „Widerstand”, w którym propagował idee narodowego bolszewizmu. Jego prace i działalność w tym zakresie miały znaczący wpływ na ówczesne myślenie polityczne w Niemczech.

Niestety, jego opozycja wobec NSDAP doprowadziła do dramatycznych wydarzeń w 1937 roku, kiedy Niekisch został aresztowany i skazany na długoletnie więzienie za zdradę stanu. Po zakończeniu II wojny światowej zdecydował się na przynależność do komunistycznej Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED). Jednak po rozruchach, które miały miejsce 17 czerwca 1953 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Niekisch podjął decyzję o wystąpieniu z partii.

W 1963 roku przeniósł się na stałe do Berlina Zachodniego, gdzie kontynuował swoją działalność myślową i pisał o swoich doświadczeniach oraz refleksjach na temat polityki. Jego życie i prace pozostają ważnym tematem w kontekście politycznym XX wieku w Niemczech.

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Jerzy Hołdanowicz | Marek Długozima | Bolesław Doktór | Marek Łapiński (polityk) | Elżbieta Solska

Oceń: Ernst Niekisch

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:6