Bolesław Doktór był wybitnym polskim politykiem, którego życie i działalność miały znaczący wpływ na polskie życie polityczne. Urodził się 10 sierpnia 1929 roku w Trzebnicy, a zmarł 2 listopada 2021 roku w Międzyświeciu.
Jako poseł na Sejm PRL, reprezentował VIII i IX kadencję, co wskazuje na jego zaangażowanie w kwestie legislacyjne oraz polityczne w Polsce tamtego okresu.
Życiorys
Bolesław Doktór był osobą, która swoją karierę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel. W 1951 roku objął stanowisko w Liceum Rolniczym w Kościelcu Kujawskim, a od 1954 roku pracował w Technikum Rolniczym w Międzyświeciu, w którym awansował na dyrektora w 1970 roku.
Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Krakowie w 1956 roku, a następnie uzyskał wykształcenie wyższe na Uniwersytecie Warszawskim w 1966 roku, gdzie zdobył tytuły inżyniera rolnika oraz magistra pedagogiki.
Ponadto, od 1966 roku był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a w jego ramach zasiadał w Naczelnym Komitecie oraz prezydium Wojewódzkiego Komitetu. Pełnił również funkcję prezesa Miejskiego Komitetu, a przez wiele lat reprezentował swoją społeczność w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Bielsku-Białej, gdzie był wiceprzewodniczącym.
W 1981 roku zdobył mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Bielsko-Biała, biorąc aktywny udział w pracach różnych komisji, takich jak Komisja Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego oraz Komisja Oświaty i Wychowania. W 1985 roku odniósł sukces w reelekcji, a w IX kadencji Sejmu zasiadał w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz w Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży.
W uznaniu jego zasług otrzymał Order Odrodzenia Polski oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Po zakończeniu swojej drogi życiowej został pochowany na starym cmentarzu w Skoczowie.
Przypisy
- Zmarł Bolesław Doktór [online], OX.pl [dostęp 05.11.2021 r.]
- Spis grobów parafii w Skoczowie
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marek Łapiński (polityk) | Elżbieta Solska | Ernst Niekisch | Jerzy Hołdanowicz | Marek DługozimaOceń: Bolesław Doktór