Antoni Maziarz


Antoni Maziarz, urodzony w 1972 roku w Trzebnicy, jest wybitnym polskim historykiem, który koncentruje się na badaniach z zakresu historii społeczno-ekonomicznej oraz dziejów XIX i XX wieku. Jako nauczyciel akademicki, jest ściśle związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz pasją do historii.

Jego prace koncentrują się na analizach społecznych i ekonomicznych, które są kluczowe dla zrozumienia złożonego krajobrazu historycznego Polski w omawianych okresach. To podejście naukowe ma na celu nie tylko zgłębianie przeszłości, ale także wyciąganie wniosków dotyczących aktualnych problemów społecznych i politycznych.

Antoni Maziarz jest więc ważną postacią w świecie polskiej nauki, a jego prace mają znaczący wpływ na rozwój badań historycznych. Zapraszamy do zapoznania się z jego osiągnięciami oraz wykładami Uniwersytetem Opolskim.

Życiorys

Antoni Maziarz urodził się w 1972 roku w Trzebnicy. Po zakończeniu edukacji na poziomie podstawowym oraz średnim, a także po zdaniu egzaminu maturalnego, zdecydował się podjąć studia na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. Ukończył je w roku 1996, zdobywając tytuł zawodowy magistra. Tematem jego pracy magisterskiej była praca pt. „Lekarze wrocławscy XVI-XVII wieku w świetle pracy Jana Henryka Cunradiego Silesia togata…”, którą pisał pod nadzorem prof. Włodzimierza Kaczorowskiego.

W 1997 roku rozpoczął pracę na swojej uczelni jako asystent w Katedrze Historii Śląska w Instytucie Historii. W 2005 roku obronił pracę doktorską, otrzymując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Temat jego rozprawy dotyczył działalności medycznej żeńskich rodzimych zgromadzeń zakonnych na Śląsku w latach 1842-1914, z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych. Po zdobyciu doktoratu, został zatrudniony na stanowisku adiunkta.

W latach 2012-2016 pełnił rolę zastępcy dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, zajmując się sprawami związanymi z dydaktyką i studentami. W 2016 roku objął stanowisko prodziekana ds. studiów niestacjonarnych na Wydziale Nauk Społecznych opolskiej uczelni.

Dorobek naukowy

Antoni Maziarz prowadzi aktywną współpracę z różnymi instytucjami naukowo-badawczymi, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Wrocławskim, oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. Teresy Gerhardinger w Świebodzicach.

W swojej karierze pełnił rolę koordynatora przy realizacji „Encyklopedii Solidarności” w Rejonie Opolskim. Jego zainteresowania badawcze ukierunkowane są na historię XIX i XX wieku, ze szczególnym naciskiem na dzieje Śląska oraz Wielkopolski, a także na historię życia konsekrowanego, medycyny oraz polskiej myśli politycznej.

Wśród jego najbardziej znaczących publikacji można wymienić:

  • Śląskie samarytanki. Opieka zdrowotna rodzimych żeńskich zgromadzeń na Śląsku w latach 1842-1914, Warszawa 2009,
  • Rodzina na Śląsku 1939-1945. Dezintegracja – migracje – codzienność, Warszawa-Opole 2012, współautor,
  • Rodzina na Śląsku w XIX wieku, Opole 2011, współautor,
  • Powstanie styczniowe. Motywy-Walka-Dziedzictwo, Warszawa 2014, redakcja.

Przypisy

  1. władze WNS UO w kadencji 2016-2020 [on-line] [dostęp 14.09.2016 r.]
  2. a b c Dr Antoni Maziarz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.02.2016 r.]
  3. Biografia Antoniego Maziarza na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego [on-line] [dostęp 05.02.2016 r.]
  4. Stan na styczeń 2016 roku, źródło: Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Mieczysław Lech Owoc | Colmar Grünhagen | Jerzy Juchnowski

Oceń: Antoni Maziarz

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:8