Mieszkańcy Trzebnicy powinni na bieżąco być świadomi rosnącego zagrożenia ze strony oszustów działających w metodzie „na policjanta”. Tego typu przestępstwa nabierają na sile, a sprawcy wykorzystują wzrastające zaufanie do funkcjonariuszy Policji. Oszuści stosują różne taktyki, by wyłudzać pieniądze, szczególnie od starszych osób, które mogą być bardziej naiwne. Szereg działań mających na celu odwrócenie uwagi ofiar staje się coraz bardziej zaawansowanych.
Mechanizm działania oszustów zazwyczaj rozpoczyna się od telefonu, w którym sprawcy podają się za członka rodziny, najczęściej wnuka. W tej rozmowie manipulują emocjami, tłumacząc zmieniony głos chorobą lub innymi przeszkodami. Często proszą o dużą sumę pieniędzy, rzekomo na pokrycie szkód po wypadku drogowym, kosztowną operację, czy też inne pilne wydatki, co wzbudza niepokój u ich ofiary i skłania do działania.
Po zakończeniu pierwszej rozmowy, pokrzywdzona osoba otrzymuje drugi telefon, w którym rozmówca podaje się za funkcjonariusza Policji. Oszust informuje o rzekomym niebezpieczeństwie i zachęca do bezzwłocznego wypłacenia pieniędzy z banku w celu przekazania ich dalej. Warto zaznaczyć, że Policja nigdy nie angażuje się w takie praktyki, a każdy, kto staje się ofiarą oszustwa, powinien jak najszybciej zgłosić incydent na lokalną jednostkę Policji. Wzmożona ostrożność przy przyjmowaniu telefonów tego typu może uchronić przed poważnymi stratami finansowymi.
W związku z rosnącą liczbą prób oszustw, zaleca się, aby członkowie rodzin, zwłaszcza młodsi, rozmawiali z seniorami o metodach działania przestępców. Uświadomienie bliskich o ryzyku oraz nauka, jak reagować w sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie pieniędzy, mogą być kluczowe w uniknięciu oszustw. Każdy przypadek podejrzanej rozmowy telefonicznej warto zgłaszać, aby pomóc w zwalczaniu zjawiska przestępczości.
Źródło: Policja Trzebnica
Oceń: Uwaga na oszustów podających się za policjantów w Trzebnicy
Zobacz Także