Od 12 do 25 maja trwa kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci w Polsce. Z inicjatywy polskiej Policji oraz Fundacji ITAKA, kampania przypomina o dzieciach, które zniknęły bez śladu i wciąż czekają na swoje rodziny. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, podjęte działania mają na celu nie tylko zwiększenie świadomości społecznej, ale również pomoc w odnalezieniu tych, którzy zaginęli. Obchody przypadają na 25 maja, co jest symbolicznym dniem dla wszystkich rodzin poszukujących bliskich.
Kampania #zaginioneNIEzapomniane to nie tylko przypomnienie o zaginionych dzieciach, ale także wyraz solidarności z rodzinami, które każdą chwilę spędzają w niepewności co do losu swoich pociech. Statystyki są zatrważające – w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zaginęło ponad 6 300 dzieci, a tylko w 2024 roku odnotowano 2 098 zaginięć. Najwięcej przypadków dotyczy nastolatków, jednak wiele młodszych dzieci również znika. Kampania ma na celu podkreślenie, że sprawy zaginięć nie są zamknięte, a Policja kontynuuje ich analizę i podejmuje wszelkie możliwe działania, aby odnaleźć zaginione dzieci.
W ramach kampanii przypomniane zostaną historie pięciorga dzieci, które do tej pory nie zostały odnalezione. Publikacje będą zawierały fotografie sprzed lat oraz symulacje, jak mogą dziś wyglądać. Ważnym elementem kampanii jest także edukacja społeczna – Policja oraz Fundacja ITAKA będą dzielić się informacjami na temat działań w przypadku zaginięcia dziecka oraz możliwości wsparcia dla rodzin. Na zakończenie kampanii, budynki publiczne w całym kraju będą podświetlone na niebiesko, co ma być wyrazem pamięci o zaginionych dzieciach oraz zachętą do działania dla społeczności lokalnych.
Źródło: Policja Trzebnica
Oceń: Rozpoczyna się kampania #zaginioneNIEzapomniane w Trzebnicy
Zobacz Także